Poznaj nas

Firma istnieje od 2015r. jednak jej początki sięgają znacznie dalej. Inspiracją do założenia działalności gospodarczej był mój dziadek Stanisław Bułka, którego historię możecie przeczytać tutaj.

Dziadek zmarł gdy miałem 5 lat. Pozostawiony po nim warsztat kowalski był dla mnie magicznym miejscem. Wchodząc tam miałem wrażenie przebywania w krainie, gdzie każdy pomysł może być zrealizowany. W każdej wolnej chwili uciekałem do starej kuźni aby tam się bawić. Tysiące śrubek, setki części maszyn i urządzeń, rurki, zawory, tryby, przekładnie, silniki i wiele innych. Wszystko to pobudzało moją wyobraźnie przez długie lata. Żartuję nieraz, że było to swoiste „PUDEŁKO KLOCKÓW LEGO TECHNIC”.   Dorastając na gospodarstwie rolnym uczyłem się spawać, szlifować, naprawiać różne maszyny i w pewnym momencie życia, uświadomiłem sobie, że praca z metalem i tworzenie przedmiotów to moje wewnętrzne pragnienie, a najlepsze co mogę zrobić, to założyć własną działalność. Tak powstała rodzinna firma KOWALE PPUH Paweł Kowalczyk.

Pragnę tutaj podziękować dwóm osobom, bez których wsparcia niejednokrotnie było by bardzo ciężko. Są to mój brat Tomasz i tato Marek, na których zawsze mogłem i nadal mogę liczyć.

Historia mojego dziadka

1925 r.

Urodzony w Rycerce Górnej 1 lutego 1925 roku, jako najstarszy syn Marianny i Wojciecha Bułka

1940 r.

W wieku 15 lat, gdy wojska niemieckie opanowują tereny Żywiecczyzny, otrzymuje przydział jako pomocnik kowala w Rycerce Dolnej. Lata okupacji są dla nastolatka ciężką próbą charakteru, i okresem wytężonej, przymusowej pracy.

1945 r.

Po wojnie zostaje zwerbowany do wojska, i dzięki dużemu doświadczeniu w podkuwaniu koni, pracuje w wojskowych warsztatach. Tam też uzyskuje papiery mistrza kowalstwa.

1949r.

W 1949 roku, po odbyciu służby, za namową znajomych i rodziny, wyjeżdża na zachód, do miejscowości Gościce.

Wstępuje do Cechu Rzemiosł Różnych w Nysie, a niedługo potem , w Gościcach, obejmuje stanowisko kowala wraz z działką i małym domem, w którym znajduje się kuźnia.

1950r.

Zakłada rodzinę a ponadto pracuje w kuźni, głównie podkuwając konie i naprawiając maszyny rolnicze, a nawet rowery

1954r.

Po kolejnych trzech latach w Gościcach powstaje RZS, a dziadek staje przed wyborem współpracy ( wiązało się to z brakiem comiesięcznej pensji), lub oddania pomieszczenia kuźni innemu kowalowi, i poszukaniu zatrudnienia. Mając na uwadze swoją rodzinę opuszcza przydomowy warsztat. Znajduje jednak pracę w PGR, w pobliskim Paczkowie. Tam głownie dokonuje napraw maszyn rolniczych ale dodatkowo uczy się pracy na nowoczesnych maszynach. Piastuje to stanowisko przez 4 lata.

1958r.

Po rozwiązaniu Kołchozu w Gościcach, wraca do przydomowego warsztatu i zakłada prywatne przedsiębiorstwo pod nazwą „Warsztat Kowalski Stanisław Bułka”. ( Tablica informacyjna znajduje się w naszym biurze po dzień dzisiejszy)

1970r.

W roku 1970 następuje przeniesienie Kuźni do nowego, większego pomieszczenia. Idąc z duchem czasu, dziadek postanawia zmodernizować warsztat inwestując w nowe maszyny, tym samym dostosowując go do rosnącego zapotrzebowania na usługi kowalskie.

1980 r.

W latach `80, w zakładzie powstają pierwsze ozdobne balustrady balkonowe, bramy, furtki. Niektóre z nich są nadal w użyciu. Kolejne lata to realizacja wielu różnorakich zamówień dotyczących ogrodzeń, balustrad, bram, a także mebli.

 1996 r.

Listopad 1996 roku okazuje się być ostatnim miesiącem życia mojego dziadka. Wraz z jego odejściem przestaje istnieć prywatne przedsiębiorstwo, a warsztat kowalski staje się miejscem hobbystycznej pracy nastoletnich wnuków zmarłego kowala.